Do bitwy zostało -295 dni.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Mława
NOVAGO
 Bitwa 2013 - Aktualności
   Białorusini znów bronili Mławy 2013
Już po raz czwarty członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim" wzięli udział w rekonstrukcji obrony pozycji mławskiej w 1939 roku. W bieżącym przyjechało do Mławy 5 członków grupy.

Oto ich nadesłana relacja:

"Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wspaniałego przyjęcia nas w Mławie i nie mniej wspaniałej rekonstrukcji. Dodatkowym przeżyciem tegorocznej inscenizacji była wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Udało nam się spotkać z prezydentem. Pan Komorowski podziękował białoruskim rekonstruktorom za przyjazd i udział w rekonstrukcji jak też i za zachowanie pamięci o wspólnych kartach historii Polski a Białorusi.

Warto podkreślić, że informacja o udziale Białoruskiej delegacji w rekonstrukcji w widowisku historycznym przekazana została nie tylko na Białorusi i w Rosji, ale też w Wielkiej Brytanii i Francji. Robimy wszystko, aby pamięć o tych tragicznych i heroicznych momentach naszej historii pozostała przy życiu."


W załączaniu zdjęcia Białoruskiej delegacji, poniżej linki do stron gdzie ukazały się relacje.

http://belsat.eu/be/wiadomosci/a,15426,bielaruskaia-zhalieznaia-dyviziia-u-abaronie-polshchy-prezident-padziakavau-rekanstruktaram.html

http://www.istpravda.ru/bel/reconstructions/5025/

https://www.facebook.com/groups/wpbelarus/
Data wpisu: 05-09-2013r. powrót   
 
   Prezydent Komorowski pogratulował Mławie - relacja TV Mława
Data wpisu: 04-09-2013r. powrót   
 
   Zapłonęły znicze 2013
Corocznie grupa harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego czci pamięć o bohaterach, zapalając w ważnych historycznie miejscach znicze. W ten sposób zostaje oddany hołd bohaterom mławskiej historii z okazji obchodów rocznicy września 1939 roku.

Poniżej fotoreportaż z tegorocznego wydarzenia.

Miejsca w których zapalone zostały „światełka" pod linkiem:

https://www.mlawa.pl/aktualnosci/jak-co-roku-zaplona-znicze.html


Agnieszka Puzio Dębska
Galeria zdjęć:
Data wpisu: 04-09-2013r. powrót   
 
   VI Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą
W minioną sobotę, 30 sierpnia na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich odbyła się po raz szósty Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Na przedpola Mławy przybyło kilkadziesiąt tysięcy osób, chcących obejrzeć widowisko historyczne z udziałem około 400 rekonstruktorów wojskowych oraz cywilnych.  Mławska rekonstrukcja jest jednym z największych w Europie widowisk z czasów II wojny, jedyne w Polsce odtworzone na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 roku.

Wydarzenie przypomina walki jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy, jest lekcją historii dla młodego pokolenia.
Widzowie mogli zwiedzać pozycje i pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją oglądając przygotowania, budowę pozycji i próby działań wojennych. Ponad godzinne widowisko wzbogacił pokaz - w tym roku - aż 5 samolotów.

Rekonstrukcja odbyła się z udziałem wielu znamienitych zaproszonych gości. Gościem honorowym wydarzenia był Prezydent RP Bronisław Komorowski. Towarzyszyli mu Sekretarze Stanu z Kancelarii - Sławomir Rybicki oraz Maciej Klimczak. Na scenie zasiedli między innymi - jedyny żyjący żołnierz pamiętający czas wojny, uczestnik mławskiej bitwy – płk Stanisław Ślesicki. Garnizon Warszawski reprezentował gen. bryg. Wiesław Grudziński, obecni byli zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – gen. dyw. Andrzej Falkowski, gen. dyw. Leszek Surawski oraz dowódca zaprzyjaźnionej z Mławą, 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej - pułk. dypl. Piotr Żurawski. Swoją obecnością zaszczycili mławską rekonstrukcję poseł RP - Mirosław Koźlakiewicz, Senator RP - Jan Maria Jackowski, Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki, Jan Stanisław Ciechanowski - Kierownik Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz wielu innych gości.

W rekonstrukcji wzięło udział wiele sprzętu z epoki - czołgi, samochody pancerne, motocykle, rowery, szarża konna . Widowisko wzbogacały pokazy pirotechniczne. Widzowie zobaczyli także zrekonstruowany czołg 7 TP, po raz pierwszy pokazany w pełni czynny, który został wiernie odtworzony przez Fundacje Wojskowości Polskiej, między innymi dzięki funduszom pochodzącym od prezydenta RP.
Wydarzenie odbyło się w ramach imprez przewidzianych w projekcie „Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013”.

Agnieszka Puzio Dębska

zdjęcia - Paweł Koziński
Załączniki:
Galeria zdjęć:
Data wpisu: 04-09-2013r. powrót   
 
   Medale dla zasłużonych przy organizacji bitwy
Podczas tegorocznych obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą zostały uhonorowane osoby, mające specjalny wpływ na przebieg mławskich wydarzeń. Wyróżniono tych, którzy związani są z organizacją mławskiej rekonstrukcji od lat, doceniając ich wielkie zaangażowanie.

Medalami resortowymi Ministra Obrony Narodowej zostali uhonorowani:

Witold Lemański – Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju

Sławomir Kowalewski – Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.


Decyzję w tej sprawie Nr 1834 z 30 lipca 2013 roku podjął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Medale wręczyli gen. dyw. Leszek Surawski, płk dypl. Piotr Żurawski oraz płk Dariusz Kosakowski.

Lokalnie zostało honorowych dziesięć osób, które na różnych polach przyczyniają się do organizacji widowiska historycznego oraz wspierają mławskie inicjatywy:

 • Andrzej Szwejkowski – Prezes Spółdzielczej Grupy Bankowej, wielokrotny sponsor rekonstrukcji oraz wielu wydarzeń kulturalnych w Mławie
 • Wojciech Zalewski – Prezes Patria Polonia, rekonstruktor
 • Dariusz Włodarczyk – Wiceprezes Patria Polonia, rekonstruktor
 • Sławomir Cisowski – rekonstruktor, pasjonat, komentator sześciu edycji rekonstrukcji
 • Stanisław Charzyński – przedsiębiorca mławski, Artex Hurt, sponsor rekonstrukcji wszystkich edycji
 • Mariusz Tarnożek – reżyser, autor scenariuszy Teatralnego Widowiska Nalotu Bombowego nad Mławą
 • Zbigniew Kleniewski – Wójt Gminy Wiśniewo, współorganizator widowiska
 • Wiesław Boczkowski – Wójt Gminy Szydłowo, współorganizator widowiska
 • Jan Warecki – Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna, gospodarz terenu w Uniszkach Zawadzkich
 • Paweł Rozdżestwieński – rekonstruktor, przedstawiciel Fundacji Polonia Militaris, realizator rekonstrukcji
Medale wręczył Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Mława Krzysztof Wasiłowski.

Agnieszka Puzio Dębska

fot. Magdalena Grzywacz, Agnieszka Puzio Dębska
Załączniki:
Data wpisu: 04-09-2013r. powrót   
 
   Składanie kwiatów podczas uroczystych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
Uprzejmie informujemy, że podczas uroczystych obchodów 74 rocznicy wybuchu II wojny Światowej z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, które rozpoczną się o godzinie 15.00 w dniu 31 sierpnia br (sobota) przy Pomniku Piechura w Uniszkach oficjalnie złożone zostaną wieńce przez następujące delegacje:

 • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z kombatantem płk Stanisławem Ślesickim – ostatnim żyjącym uczestnikiem walk wrześniowych pod Mława w 1939 roku
 • Władze samorządowe – Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, Starosta Powiatu Mławskiego Włodzimierz Wojnarowski, Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki wraz z przewodniczącymi rad
 • Kierownik Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Stanisław Ciechanowski z przedstawicielami mławskich kombatantów
 • Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej
 • W imieniu parlamentarzystów: poseł Mirosław Koźlakiewicz, poseł Andrzej Halicki, poseł Józef Racki, senator Jan Maria Jackowski
 • Przedstawiciele wojska - żołnierze garnizonu 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga oraz kultywujący tradycje 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą – żołnierze z 20- Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

Pozostałe delegacje i mieszkańcy przy dźwiękach werbli będą mogli składać kwiaty bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej uroczystości.
Data wpisu: 30-08-2013r. powrót   
 
   AUTOBUSY NA UROCZYSTOŚCI BITEWNE
Dzięki uprzejmości PKS Mława na uroczystości bitewne będą kursowały autobusy. Przejazd bezpłatny.

30 sierpnia (piątek) - uroczystości w Centrum Miasta:
autobusy z Wólki (przystanek przy Kościele) – Dworzec PKS - godz. 10.00, 16.00 oraz 17.00

31 sierpnia (sobota) - pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich:
od godziny 10.00 sprzed Miejskiego Domu Kultury (Stary Rynek 13) oraz Wólki (przystanek przy Kościele).

Komunikacja będzie dostępna w zależności od potrzeb.
Ostatni kurs planowany jest na godz. 15.00.
Powrotne autokary będą kursować od zakończenia uroczystości do rozwiezienia wszystkich chętnych.
Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego.
Data wpisu: 30-08-2013r. powrót   
 
   Piątkowe uroczystości bitewne w Internecie na żywo
Jeżeli nie możesz przyjść na mławski rynek, w piątek 30 sierpnia na inscenizację nalotu bombowego na Mławę - zachęcamy do obejrzenia inscenizacji w Internecie na żywo.

Każdy, kto nie możesz uczestniczyć w piątkowych uroczystościach będzie miał taką możliwość, gdyz piątkowe wydarzenia będą transmitowane bezpośrednio w rzeczywistym czasie - na bitewnej stronie internetowej www.bitwa1939.mlawa.pl.

Zachęcamy do poinformowania swojej rodziny, znajomych oddalonych nawet o setki kilometrów od Mławy o tym udogodnieniu.

Agnieszka Puzio Dębska
Data wpisu: 29-08-2013r. powrót   
 
   Płk Stanisław Ślesicki - uczestnik walk pod Mławą w 1939 roku na mławskich uroczystościach
Pułkownik Stanisław Ślesicki – ostatni żyjący uczestnik Bitwy pod Mławą, który na początku tego roku skończył 100 lat weźmie udział w tegorocznych obchodach 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Towarzyszyć mu będzie Zbigniew Czaplicki - Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Mazowieckiego. Życiorys płk Ślesickiego stanowi piękny rozdział uzupełniający historię polskich żołnierzy walczących o wolność.

Urodził się 18 stycznia 1913 roku w Cierpigorzu, w powiecie ciechanowskim. W roku 1935 ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku zaczęła się jego przygoda z wojskiem. Odbył służbę wojskową w szkole Podchorążych Rezerwy w Słonimie. W 1938 został mianowany podporucznikiem rezerwy. W przerwach między manewrami udało mu się rozpocząć aplikację sądową w Warszawie. Mobilizacja wojenna przerwała jednak aplikację i mec. Ślesicki wstąpił latem 1939 roku do 80 pułku piechoty w Słonimie. Jako oficer 20 dywizji piechoty uczestniczył w bitwie pod Mławą i obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli niemieckiej. Był więziony w obozach jenieckich w Itzehoe, Sandbostal, Lubeka i Dössel.

Po wojnie, już w sierpniu 1945, rozpoczął pracę jako obrońca sądowy obywateli polskich przed brytyjskimi sądami wojskowymi w Niemczech. Pracował również w Polskiej Misji Repatriacyjnej, a następnie w Konsulacie Generalnym RP. Po powrocie do kraju pracował jako radca prawny w resorcie kultury. W 1967 zdał egzamin adwokaci i został wpisany na listę adwokatów izby warszawskiej.

Angażował się w pracę na rzecz stowarzyszeń kombatanckich i społecznych komisji rozjemczych. Po przejściu na emeryturę aktywnie udziela się w Kole Adwokatów Emerytów i Rencistów i w Klubie Kawalerów Virtuti Militari. Chętnie też spotyka się z młodzieżą, przybliżając jej wojenne dzieje.

Obok tak cennego dla żołnierzy orderu jakim jest Krzyż Virtuti Militari, pan mecenas został również uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Adwokatura Zasłużonym", dyplomem Honorowego Obywatela Miasta Mławy, medalem „Pro Memoria" oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy". Niezależnie od pracy zawodowej brał czynny udział w pracach społecznych działając między innymi w Społecznych Komisjach Rozjemczych, stowarzyszeniach kombatanckich czy Komisji Dla Spraw Radców Prawnych.

Minister obrony Tomasz Siemoniak 18 stycznia 2013 r. mianował majora Stanisława Ślesickiego – uczestnika bitwy pod Mławą, ostatniego żyjącego oficera wojny obronnej 1939 r. – na stopień podpułkownika.

– Ta bitwa jest szczególnie obecna w pamięci historycznej Polaków, jestem zaszczycony, że bohaterowi, uczestnikowi bitwy pod Mławą mogłem wręczyć ten awans – powiedział Siemoniak, wręczając weteranowi akt mianowania i szablę.

Na zdjęciu płk Stanisław Ślesicki na polu bitwy podczas I Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą
oraz książeczka stanu służby oficerskiej.
Data wpisu: 28-08-2013r. powrót   
 
   Rekonstrukcja „targu miejskiego
W związku z otwarciem wystawy plenerowej „Mława przed 1 września 1939 r. – miasto, którego nie ma" serdecznie zapraszamy na rekonstrukcję „targu miejskiego" przewidzianą na terenie wystawy w środę, 28 sierpnia o godz. 19.00.

Codziennie do czwartku w godzinach 19.00-20.00, będzie można bezpośrednio porozmawiać na temat przedwojennej zabudowy z osobą reprezentującą organizatora.

W piątek o godz. 15.00 o zabudowie Mławy przedstawionej na zdjęciach opowiadać będzie Jarosław Janiszewski, jeden z kolekcjonerów zabytkowych fotografii miasta.

Serdecznie zapraszamy szczególnie na rekonstrukcję targu w środę o godzinie 19.00, będzie to swoisty punkt kulminacyjny całego założenia.

Grupa nieformalna „Mława - miasto zabytkowe"
Data wpisu: 27-08-2013r. powrót   
 
   Krótkofalowcy na rekonstrukcji

Kluby krótkofalarskie SP5 PMD oraz SP5 PPK z Żuromina, a także krótkofalowcy z Mławy wystąpili do Urzędu Regulacji Telekomunikacji o przyznanie specjalnego znaku dla okolicznościowej stacji krótkofalarskiej, która zostanie uruchomiona z okazji 74. rocznicy bitwy pod Mławą.

Stacja rozpocznie nadawanie w tygodniu poprzedzającym VI Rekonstrukcje bitwy pod Mławą, a zakończy kilka dni po widowisku. Po nawiązaniu połączeń z krótkofalowcami z całego świata mławscy i żuromińscy pasjonaci będą rozsyłali okolicznościowe karty opatrzone znakiem przyznanym przez URT  i logotypem tegorocznej rekonstrukcji.  Z miłośnikami fal krótkich będzie się można spotkać osobiście 31 sierpnia na polu bitwy pod Mławą. Od godziny 12:00 zostanie ustawiony tam specjalny maszt teleskopowy i rozpocznie się  nadawanie sygnału. Wszyscy zainteresowani tajnikami komunikacji radiowej będą mogli obejrzeć sprzęt i poznać jego funkcje. Przedstawiciele klubów krótkofalarskich zapewniają, że każdemu zainteresowanemu poświęcą chwilę uwagi.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM
Data wpisu: 27-08-2013r. powrót   
 
   Jak co roku zapłoną znicze
Jak co roku w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej zapłoną znicze. Z inicjatywą wystąpili mławscy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego z komendantem Sławomirem Wietechą na czele. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Mławy do przyłączenia się i uczczenie pamięci ofiar poprzez zapalenie zniczy na grobach i miejscach pamięci .

Znicze zapłoną w następujących miejscach:


1. Muzeum Żołnierzy Września (Uniszki Zawadzki )
2. Pomnik Grób więźniów obozu (Kalkówka)
3. Kopiec Powstańców Styczniowych (skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Powstańców Styczniowych)
4. Pomnik głaz obrońców Mławy (Żwirki obok Cechu)
5. Grób Zamordowanych Żydów (skrzyżowanie ul. Płocka i Powstańców Styczniowych)
6. Kopiec Kościuszki (Wólka ul. Kościuszki)
7. Pomnik Marszałka J. Piłsudskiego (park miejski)
8. Dąb Niepodległości (Park Miejski)
9. Tablica ku czci harcerek z „Murów” (kościół na Wólce)
10. Pomnik zmarłych i pomordowanych nauczycieli (Żeromskiego)
11. Tablica poświęcona harcerzom (budynek muzeum )
12. Tablica poświęcona ofiarom Oświęcimia (ul. Narutowicza)
13. Tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszko (fronton kościoła Św.Trójcy)
14. Tablica poświęcona powieszonym nauczycielom (ul. Chrobrego)
15. Tablica poświęcona członkom POW-uczniom L.O. (budynek L.O.)
16. Tablica pamiątkowa, przed budynkiem Posterunku Oficerskiego Nr 1 – upamiętniająca oficerów i żołnierzy przedwojennego Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego (ul. Reymonta 9)

Cmentarz Św. Wawrzyńca
17. Kwatera Żołnierzy Września
18. Groby dhów M. Kowalewskiego i ST. Nowakowskiego k-tów Harc. Pog. Wojskowego
19. Symboliczny Grób Katyński
20. Symboliczny Grób Sybiraków
21. Symboliczny Grób Członków Organizacji Podziemia
22. Grób Zamordowanych nauczycieli członków AK
23. Grób żołnierzy z okresu 1929r.
24. Grób H.K. Sokolskiego
25. Kwatera członków POW w 1918r.

Cmentarz na Wólce
26. Kwatera Żołnierzy Września
27. Grób członków BH i AK- harcerzy oraz groby samb. dhow A. Koronowskiego i J. Mandycia
Data wpisu: 26-08-2013r. powrót   
 
   Utrudnienia w centrum podczas uroczystości - zamknięte ulice
W związku z organizacją uroczystości w centrum miasta związanych z 74. rocznicą września 1939 roku - "VI Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą" serdecznie przepraszamy za ewentualne utrudnienia.

W dniach 29- 30 sierpnia br. zamknięte zostaną dla ruchu kołowego następujące ulice:

- w dniu 29 sierpnia b.r. (czwartek) - Stary Rynek przed MDK od godz. 7.00

- w dniu 30 sierpnia b.r. (piątek) - Stary Rynek (cztery pierzeje), ulice: Chrobrego, 3 Maja, Spichrzowa, Płocka na odcinku od ul. Spichrzowej do ul. Szewskiej od godz. 6.00 do 22.00.

Prosimy nie parkować pojazdów w tych miejscach.


Jednocześnie mamy przyjemność zaprosić na tegoroczne uroczystości.
Data wpisu: 26-08-2013r. powrót   
 
   Zespół wokalny z Klubu Marynarki Wojennej Riwiera z Gdyni
W najbliższą niedzielę na estradzie w parku miejskim wystąpi zespół wokalny z Klubu Marynarki Wojennej Riwiera z Gdyni. Zespół wystąpi w programie wojskowym, ale nie zabraknie także lekkich współczesnych utworów. W imieniu Klubu Marynarki Wojennej serdecznie zapraszamy - 25 sierpnia (niedziela) od godz. 17.00 do parku miejskiego. Koncertem tym rozpoczną się w Mławie obchody 74. Rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą.

Program oraz ciekawostki dotyczące obchodów na stronie www.bitwa1939.mlawa.pl

Strona Klubu Marynarki Wojennej - http://www.klubriwiera.mw.mil.pl/

Infromacja o zepsole - http://www.klubriwiera.mw.mil.pl/index.php?akcja=wokalny

"Morze, nasze morze" w wykonaniu Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera" z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia Oddziału http://www.youtube.com/watch?v=hA18Ot5u6ac
Data wpisu: 23-08-2013r. powrót   
 
   Telewizja Mława zaprasza na bitwę 2013
Zachęcamy do obejrzenia zaproszenia na VI Rekonstrukcję Bitwy przygotowanego przez Telewizję Mława.

http://www.tvmlawa.pl/1,688-rekonstrukcja_bitwy_pod_mlawa_coraz_blizej.html

Data wpisu: 22-08-2013r. powrót   
 
   Warsztaty teatralne dla rekonstruktorów
W najbliższą sobotę, 24 sierpnia rozpoczynają się warsztaty teatralne dla rekonstruktorów cywilnych, które poprowadzi Mariusz Tarnożek - aktor, wokalista, animator społeczno-kulturalny, śpiewak ludowy, konferansjer... Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą przeżyć niezapominaną przygodę, wcielając się w role swoich przodków, walczących za naszą wolność. Poniżej opis przygotowywanego widowiska.


"Wojna nie kończy się nigdy dla tych, co walczyli" - Curzio Malaparte
Jest zawsze związana z okrucieństwem, złem i cierpieniem.

Okres wojny skłonił twórców widowiska do odzwierciedlenia przeżyć, jakie towarzyszyły ludności w czasach okupacji i zniewolenia.

W ciężkich czasach wojny zapomnieć trzeba było o swoich marzeniach i ideałach.

Widowisko będzie manifestacją katastrofizmu wojennego, zło potraktowane będzie jako jako katastrofa totalna, wszechobecna, od której nie ma ucieczki. Zacierać się będzie poczucie rzeczywistości. Wizja apokalipsy spełnionej okaże się zapisem snu na jawie. Widowisko przewiduje ukazanie walki dobra ze złem, które ścierając się ze sobą przynoszą zawsze nowy rozdział życia, nowe sytuacje i zdarzenia...

Ostrzeżemy również widza przed możliwością powtórzenia się tragicznej historii. Ukażemy alegorycznie, symbolicznie obozy koncentracyjne, uprzedmiotowienie jednostki, pozbawianie jej godności ludzkiej...

Oczywiście przewidujemy w widowisku epizody nalotu bombowego na Mławę, które będą częścią alegorycznego ukazania wojny i traumy z niej związaną.

Reżyser: Mariusz Tarnożek

Drodzy rekonstruktorzy

Zapraszamy na kolejne w tym roku warsztaty teatralne, które odbędą się w dniach 24 – 29 sierpnia 2013 roku (pierwsze spotkanie już w sobotę 24 sierpnia o godzinie 10.00 – sala kina MDK).
Data wpisu: 22-08-2013r. powrót   
 
   Unikat - czołg 7 TP na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich
Podczas rekonstrukcji bitwy na polu w Uniszkach Zawadzkich zostanie zaprezentowany polski czołg 7 TP. Był nie tylko najnowocześniejszym pojazdem Wojska Polskiego w okresie II wojny światowej, ale także w starciu lepszy niż każdy inny czołg niemiecki czy sowiecki tego czasu. Nie zachował się żaden czołg 7 TP, pomimo że kilka przetrwało wojnę. Od 2006 roku czołg był wiernie rekonstruowany przez członków Fundacji Wojskowości Polskiej, w 2009 roku projekt wsparła Kancelaria Prezydenta RP. 31 sierpnia czołg zostanie zaprezentowany na mławskiej bitwie.

Rys Historyczny

Czołg 7 TP był pierwszym nowoczesnym czołgiem lekkim skonstruowanym i produkowanym w Polsce. Swój rodowód wywodzi z brytyjskiego czołgu firmy Vickers-Armstrong, która w 1932 roku dostarczyła na zamówienie Wojska Polskiego 50 czołgów Vickers E. Od 1933 roku na bazie tego czołgu trwały prace w Biurze Konstrukcyjnym Broni Pancernej Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii z siedzibą w Warszawie i we współpracy z Biurem Studiów Państwowych Zakładów Inżynierii nad nowy pojazdem, który miał stanowić podstawowe uzbrojenie wojsk zmotoryzowanych Wojska Polskiego. Powstały w 1934 roku prototyp, po przejściu testów, w których wykazał ogromną przewagę nad innymi konstrukcjami rozwijanymi w tamtym okresie został, jako czołg 7 TP przyjęty jesienią 1934 roku do uzbrojenia WP, a w 1935 powstała pierwsza seria pojazdów.
Ostateczną postać czołg przybrał w 1937 roku – jedna wieża, uzbrojona w armatę ppanc. wz. 37 firmy Bofors, produkowaną na licencji w Starachowicach, oraz ckm wz.30 firmy Browning. Stało się to przyjęciu armaty Boforsa w 1935 jako standardowego uzbrojenia przeciwpancernego WP. Łącznie, w latach 1935-39 zbudowano 132 seryjne czołgi 7TP. Z tej liczby 24 czołgi powstały w wariancie dwuwiekowym, uzbrojone tylko w ckm Browning, a 108 szt. z armatą 37mm w wariancie z jedną wieżą.

W drugiej połowie lat 30-tych, czołgi 7TP stały się stałym bywalcem dużych ćwiczeń między-dywizyjnych czy elementem demonstracji siły państwa polskiego. W 1938 roku 3 batalion wystawił komponent pancerny w sile dwóch kompanii czołgów 7TP (32 czołgi), który wraz z innymi pododdziałami pancernymi (łącznie 112 czołgów i samochodów pancernych) uczestniczył jesienią tego roku w zajmowaniu czechosłowackiego Zaolzia.
W 1939 wraz z ogłoszeniem mobilizacji sformowano dwa bataliony czołgów lekkich. Każdy z nich składał się z 49 sztuk 7TP w wariancie jednowieżowym. Co istotne oba bataliony skierowano do strategicznego odwodu WP, czyli Armii "Prusy" dowodzonej przez gen. Dąb-Biernackiego. Na początku Kampanii w Warszawie, sformowano jeszcze dwa, improwizowane pododdziały czołgów 7TP. Pierwszy z nich liczył 11 pojazdów jednowieżowych (pojazdy przechodziły próby odbiorcze w Forcie Wola) i drugi, prawdopodobnie także liczący 11 czołgów, tym razem dwuwieżowych pochodzących z CWBrPanc (7 sztuk) w Modlinie i 3 batalionu pancernego.
W czasie Kampanii Wrześniowej czołgi 7 TP walczyły m.in. w bitwie pod Piotrkowem Trybunalskim - w rejonie tego miasta miało miejsce jedno z największych starć pancernych Września 1939, w dniach 4-5 września 2 bczl zniszczył w walce m.in. około 40 pojazdów pancernych wroga. Pojedynczymi kompaniami atakowano próbowano atakować i powstrzymywać przeprawiające się przez rzekę Prudka pododdziałami niemieckiej 4 DPanc a potem atakując także 1 DPanc. W dniach 6-10 września oba bataliony skierowano dalej na przedmieścia Lublina, później w rejon Krasnegostawu. Kompanie Obrony Warszawy wspierały obronę stolicy oraz uczestniczyły w różnorakich działaniach nękających, np. wypad na Okęcie 12 września- po nim w wyniku strat z obu kompanii stworzono jedną. 1 batalion po dotarciu w rejon Krasnegostawu (14 września) podporządkowano Warszawskiej Brygadzie pancerno-Motorowej i ruszono na Tomaszów Lubelski. 18-20 września czołgi 7TP wzięły udział w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim – było to największe starcie broni pancernej w 1939 roku. Czołgi przełamały m.in. opór stanowisk przeciwpancernych i wdarły się do Tomaszowa likwidując kolejne stanowiska niemieckie. Miasto częściowo opanowano, jednak ściągnięte w następnych dniach niemieckie posiłki w postaci całej 2 dywizji pancernej przechyliły zwycięstwo na stronę niemiecką . Główną przyczyną był brak paliwa i amunicji do polskich wozów bojowych O świcie 20 września walka się skończyła.
Czołg 7 TP był nie tylko najnowocześniejszym pojazdem Wojska Polskiego w tamtym okresie, był także w starciu 1 na 1 lepszy niż każdy inny czołg niemiecki czy sowiecki tego okresu. Przede wszystkim jego podstawowym atutem było dobre uzbrojenie przeciwpancerne mogące bez problemu pokonywać pancerz ówczesnych niemieckich wozów. Część zdobytych czołgów wykorzystali Niemcy i użyli w kampanii francuskiej i rosyjskiej. Jeden z pojazdów jednowieżowych testowali Rosjanie na terenie swojej słynnej Kubinki. Niestety, do dziś nie zachował się żaden czołg 7 TP, choć kilka przetrwało wojnę. W muzeach zachowały się tylko pojedyncze elementy, a na pobojowiska wciąż znajdowane są elementy tych czołgów. .

Dane taktyczno-techniczne (w nawiasie wóz dwuwieżowy):
• masa bojowa: 9900 kg ( 9400 kg );
• wymiary: długość: ok. 460 cm (tłumik u góry); szerokość: 240 cm ; wysokość: 227,3 cm ( 218,1 cm );
• prześwit: 38 cm ;
• nacisk jednostkowy: ok. 0,6 kg/cm2;
• moc jednostkowa: 11,1 KM/t (11,7 KM/t);
• zasięg po drodze (terenie): 150 km ( 130 km );
• prędkość maksymalna: 32 km/h ;
• promień skrętu: 2,5 m ;
• pokonywane wzniesienia: do 35 brody do 1m, rowy o szerokości 1,8m

Rekonstrukcja czołgu 7 TP

Podstawowe pytanie – dlaczego? Kultywowanie tradycji własnego narodu, osiągnięć, wiedzy i zwyczajów to podstawowy obowiązek tożsamy z rozwojem całej cywilizacji. A Polska nie ma w swojej historii zbyt wielu osiągnięć technologicznych, szczególnie w sferze militarnej. Choć armia polska, obecne Wojsko Polskie ma przecież ogromną, zasłużoną , ponad 1000-letnią tradycję, także w swoich dziejach w pewnym okresie najpotężniejszej armii świata.
Niestety, ostatnie trzy wieki historii Polski, doprowadziły do stanu, w którym nie dane nam było rozwijać polską myśl techniczną na równi z innymi nacjami. Dlatego czołg 7 TP, obok bombowca PZL.37 Łoś, czy okrętów Polskiej Marynarki Wojennej to przykład kiedy „nasze” stanowiło synonim słowa lepsze, doskonalsze, a przede wszystkim „nowoczesne”
Najważniejszą zaś przyczyną jest prozaiczny fakt iż, żaden pojazd tego typu nie zachował się w zbiorach muzealnych. Nie tylko polskich, ale w ogóle. A warto by współczesne pokolenie, szczególnie młodzież mogła zetknąć się z żywą historią w postaci takich właśnie eksponatów, szczególnie jeśli to są w pełni sprawne eksponaty.

PROJEKT 7TP i FUNDACJA WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ

Fundację Wojskowości Polskiej tworzy grupa ludzi, których historia pasjonuje do tego stopnia aby poświęcać swój czas i swoje siły na odbudowę lub budowę replik historycznego uzbrojenia. Nikt już nie pamięta kiedy to się zaczęło, ale na pewno, jeszcze w sposób zupełnie nie zorganizowany, jako grupa zapaleńców w roku 2001 zbudowaliśmy kopie samochodu pancernego wz.34. Był to pierwszy pojazd Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej odbudowany po 1945 roku w Polsce. Cały czas staraliśmy się pozyskiwać następne zachowane elementy, części, dokumentację do najróżniejszych pojazdów i wyposażeni Wojska Polskiego. Zanim jeszcze ruszył „Projekt 7 TP” i ruszyła Fundacja, udało się odtworzyć elementy i urządzenia innych pojazdów, został zbudowana kopia niemieckiego czołgu z okresu 1939 roku Panzerkampfwagen II, pozyskaliśmy kompletną dokumentację do polskich samochodów pancernych wz.34 i wz.29, odtworzyliśmy z zachowanych elementów przodki artyleryjskie do haubic wz.14/19 i armaty wz.02/26.
Aż wreszcie przyszedł czas na 7 TP. Budowa ruszyła w 2006 roku, od zgromadzenia w jednym miejscu i w jednych rękach , Grzegorza Klimczaka, całości posiadanych elementów tego czołgu i jego wyposażenia. I pierwsza prezentacja tego co mamy na Pikniku Lotniczym w Góraszce – z naszego punktu widzenia posunięcie doskonałe, pozwoliło dotrzeć nam do kolejnych nieznanych wcześniej osób posiadających elementy tego pojazdu.
Rok 2007 to cierpliwa odbudowa układu jezdnego. Jest on w całości oryginalny, pochodzi z dwóch innych pojazdów. Rok 2008 to zamknięcie kadłuba pojazdu i budowa wieży. O ile kadłub też w większości pochodzi z zachowanych pojazdów to niestety wieżę musieliśmy w większości wykonać od nowa – cały czas szukamy oryginalnej, ale na razie bez rezultatu. Przełom roku 2008/2009 to czas na instalację napędu i wyposażenia wewnętrznego.
W roku 2009 naszą inicjatywę wsparła Kancelaria Prezydenta RP , dzięki czemu udało się zakupić i zamontować napęd wraz skrzynią przekładniową, systemem przeniesienia napędu, sprzęgłami bocznymi oraz oryginalne gąsienice wraz z elementami łączącymi.
Aktualnie przed nami kolejny etap odbudowy – po wykonaniu systemu sterowania, dzięki czemu czołg odzyska wreszcie mobilność przystępujemy do wiernej rekonstrukcji wieży wraz z systemem obracania wieży i podnoszenia armaty. Dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą czołg będzie wyposażony w oryginalne uzbrojenie w postaci armaty Bofors wz.36 i ciężkiego karabinu maszynowego Browning wz.30

Rekonstrukcję i odbudowę czołgu lekkiego 7 TP prowadzi:
Fundacja Wojskowości Polskiej
96-515 Teresin, Seroki Wieś 138, tel. 046 8613244, fax. 046 8613055,
mobile 601 224 775,
e-mail: jacekhaber@onet.pl,
Fundacja została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000280739
REGON 140988046 NIP 8371742438
Bank Handlowy w Warszawie, nr konta 76 1030 0019 0109 8530 0013 4264
Data wpisu: 22-08-2013r. powrót   
 
   Warsztaty teatralne MDK
Miejski Dom Kultury zaprasza wszystkich statystów na spotkanie inauguracyjne warsztaty teatralne do VI Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Prowadzący Mariusz Tarnożek.
Warsztaty rozpoczną się 24 sierpnia 2013 r. (sobota) godz. 10.00, sala kina MDK.
Data wpisu: 19-08-2013r. powrót   
 
   Komunikat w sprawie akredytacji

Ze względu na podwyższone wymogi dotyczące bezpieczeństwa podczas VI Rekonstrukcji bitwy pod Mławą, uprzejmie proszę osoby ubiegające się o akredytacje  fotoreporterskie o  uzupełnienie wniosków o nr PESEL oraz imię ojca. Brak tych danych oznacza rezygnację z ubiegania się o akredytację.

Osoby, które dotychczas nie przesłały wniosków proszone są o zawarcie w nich następujących danych:

 • ·         Imię i nazwisko
 • ·         Imię ojca
 • ·         PESEL
 • ·         Nazwa reprezentowanego medium
 • ·         Adres e-mailowy
 • ·         Akredytacja jednodniowa/dwudniowa

Zmienia się termin składania wniosków. Na nowe, a także na korekty czekamy do 26 sierpnia 2013 r. do godziny 16:00.

Przypominamy, że akredytacja umożliwia fotoreporterom oraz operatorom kamer wejście do wyznaczonych sektorów:

·         30 sierpnia  w centrum miasta – podczas teatralnego widowiska ulicznego,

·         31 sierpnia - przy Pomniku Piechura oraz na polu bitwy pod Mławą – w czasie rekonstrukcji. 

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

 

Data wpisu: 13-08-2013r. powrót   
 
   Jedziesz na rekonstrukcję? Wydrukuj znacznik i połóż za przednią szybą
Aby ułatwić służbom porządkowym kierowanie ruchem samochodów jadących w dniu rekonstrukcji krajową „siódemką”, proponujemy osobom zmierzającym na VI rekonstrukcję bitwy pod Mławą wydrukowanie znacznika i umieszczenie go za przednią szybą samochodu.

Przygotowaliśmy dwa warianty, czarno-biały i  w kolorze. Poza tym, że będą one spełniać funkcje sprzyjające porządkowaniu ruchu, są także jedną z pamiątek tegorocznej rekonstrukcji. Obie wizualizacje jako pliki do pobrania zamieszczone zostały poniżej.

Magdalena Grzywacz/RP UMM
Data wpisu: 13-08-2013r. powrót   
 
   Poczta Motocyklowa z okazji VI Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą 1939
Jak co roku Poczta Polska włączy się w działania promocyjne podczas rekonstrukcji bitwy. W bieżącym roku będzie to „Poczta Motocyklowa", której organizatorami są Regionalny Dział Filatelistyki i Handlu w Warszawie, Region Sieci w Warszawie Województwie, Burmistrz Miasta Mława i Fundacja Polonia Militaris.

„Poczta Motocyklowa" zostanie zorganizowana w dniu 31 sierpnia 2013 roku w piątek i polegać będzie na przewozie przesyłek na trasie: Urząd Pocztowy Mława 1 - Stoisko Pocztowe na Polu Bitwy pod Mławą - Urząd Pocztowy Mława 1 przy ul. Żwirki.

Przesyłki przeznaczone do przewozu „Pocztą Motocyklową" po ich przygotowaniu, w tym prawidłowym zaadresowaniu i opłaceniu zgodnie z obowiązującymi cennikami należy przesłać/przekazać w zamkniętej kopercie w terminie do dnia 28 sierpnia 2013 roku na adres: Urząd Pocztowy Mława 1, ul. Żwirki 2, 06-500 Mława 1 z dopiskiem na kopercie „Poczta Motocyklowa".

Przesyłki te będą przewiezione przez Pocztę Polską S.A. na Stoisko Pocztowe zorganizowane na Polu Bitwy pod Mławą. Przesyłki przeznaczone do przewozu będą również przyjmowane w dniu 31 sierpnia 2013 roku na Stoisku Pocztowym zorganizowanym na Polu Bitwy pod Mławą.

Przesyłki po ostemplowaniu stałym datownikiem ozdobnym ze zmienną datą z hasłem: ROCZNICA BITWY 1939 zostaną przekazane upoważnionej osobie z Fundacji Polonia Militaris - motocykliście w celu ich przewiezienia na trasie: Pole Bitwy pod Mławą - Urząd Pocztowy Mława 1. Przesyłki zostaną przesłane i doręczone adresatom zgodnie z obowiązującymi przepisami pocztowymi.

Zachęcamy do skorzystania z możliwości nadania niekonwencjonalnej przesyłki z pola bitwy. Dla odbiorcy listu czy paczki z okazjonalnym datownikiem i przewieziona przez motocyklistów, będzie to prawdziwa niespodzianka.

Agnieszka Puzio Dębska, Poczta Polska S. A.
Data wpisu: 12-08-2013r. powrót   
 
   Białorusini wezmą udział także w tegorocznej rekonstrukcji Bitwy pod Mławą
Na VI Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą wybierają się  rekonstruktorzy z Białorusi. Po raz pierwszy przyjechali 4 lata temu na Rekonstrukcję 2009.
Burmistrz Miasta Mława wystosował  zaproszenia dla 8 Białorusinów poprzez Wydział Konsularny Ambasady RP w Mińsku, który przychylił się do prośby.
W piątek 30 sierpnia przyjadą do Mławy, a 31 sierpnia  staną do walki na polu bitwy, podobnie jak ich ojcowie, bądź dziadkowie i na polskim froncie 75 lata temu.

Agnieszka Puzio Dębska

Informacja z portalu dobroni.pl:
W wyniku powszechnej mobilizacji przeprowadzonej w końcu sierpnia 1939 r. w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku, a np. 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była jako "Białoruska".
Dokumenty wskazują, że mobilizacja na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską przebiegała dość sprawnie i nie nastręczała większych trudności niż w województwach centralnych.
Także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele.
Polscy oficerowie w raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich we wszystkich bitwach kampanii wrześniowej.
Tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swój obowiązek.
Podczas kampanii wrześniowej zginęło od 7 do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.
Pamiętajmy, że dla Białorusinów II Wojna Światowa zaczęła się 1 września 1939 roku.
Data wpisu: 08-08-2013r. powrót   
 
   Ułatwienia w transporcie dla kombatantów i osób niepełnosprawnych
Organizatorzy rekonstrukcji udostępnią dla osób z niepełnosprawnością ruchowo oraz kombatantów specjalną linię autobusową na pole bitwy.

Osobom niepełnosprawnym ruchowo wraz z opiekunem, którzy nie posiadają swojego środka transportu zostanie udostępniony specjalny autokar, który zabierze chętnych z domu oraz po zakończeniu rekonstrukcji odwiezie na miejsce. Osobom tym zostanie także przydzielone specjalne miejsce na widowni.

Osoby niepełnosprawne ruchowo, które posiadają swój środek transportu także prosimy o kontakt. Otrzymają one „kartę wjazdową” na samochód na pole bitwy pod samą widownię.

Ewentualne zgłoszenia prosimy kierować do wydziału organizacyjnego, tel. 236546433 e-mail: bitwa@mlawa.pl  - w załączeniu formularz zgłoszeniowy.

Agnieszka Puzio Dębska
Data wpisu: 08-08-2013r. powrót   
 
   Wystawa „Mława przed 1 września 1939 roku – miasto, którego nie ma
Gdy uświadomimy sobie, że aż ponad połowa zabudowy miejskiej Mławy została zniszczona w wyniku działań wojennych, łatwiej będzie nam zrozumieć tytuł wystawy: „Mława przed 1 września 1939 roku – miasto, którego nie ma".

I rzeczywiście – tego przedwojennego nadgranicznego miasta już nie ma: zniknęły nie tylko budynki i ulice, ale przede wszystkim zniknęli ludzie: Polacy, Żydzi, Rosjanie, Niemcy, którzy tworzyli niepowtarzalną wielokulturową atmosferę miasta.

Okres II wojny światowej pochłonął bezcenne dziedzictwo kulturowe ukształtowane na przestrzeni minionego stulecia. 1 września 1939 roku, to ostatni kadr zamykający bezpowrotnie możliwość podziwiania ogromnej części arcydzieł architektonicznych naszego miasta.

Wystawa plenerowa wielkoformatowych przedwojennych fotografii jest próbą stworzenia swoistego wehikułu czasu, będącego namiastką naszej przeszłości. Utracone dziedzictwo dotyczy również wielokulturowości społeczeństwa Mławy, przejawiającej się w tradycji kupieckiej – targu miejskim, będącym miejscem spotkań Polaków, Żydów, rzemieślników, chłopów. O szczególnej randze tego zjawiska świadczy miejsce wytyczone na targ w centralnej części rynku tuż obok ratusza i kościoła. Świadkami minionej tożsamość mławskiej są archiwalne fotografie będące źródłem informacji o skali i jakości nieistniejącej zabudowy. Ponadto ich reportażowy charakter stanowi niezwykły i wzruszający dokument codzienności w przedwojennej Mławie.

Naszej wystawie przyświecają dwa podstawowe cele: pierwszy to przypomnienie czasów minionych, drugi to prezentacja archiwalnej fotografii.

Zapraszamy do współpracy! Poszukujemy wolontariuszy, pasjonatów historii Mławy, darczyńców i mecenasów kultury; słowem – wszystkich, dla których Mława znaczy więcej niż tylko punkt na mapie.

https://www.facebook.com/pages/M%C5%82awa-kt%C3%B3rej-nie-ma/601065293266788

Organizator: Grupa nieformalna „Mława – miasto zabytkowe"
Data wpisu: 30-07-2013r. powrót   
 
   Akredytacje dla fotoreporterów

Zapraszamy reporterów na jeden z najlepszych plenerów fotograficznych w kraju. Rekonstrukcja bitwy pod Mławą jako jedyna w Polsce jest organizowana w oparciu o oryginalne fortyfikacje – polskie  bunkry z II wojny światowej. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby horyzont był czysty, bez elementów współczesnej zabudowy i infrastruktury.

Już po raz szósty zapraszamy reporterów prasowych, telewizyjnych i radiowych na mławską rekonstrukcję. Osoby zainteresowane akredytacją prosimy o zapoznanie się z regulaminem tegorocznego widowiska. Wnioski o akredytację należy wysyłać na adres e-mail:  akredytacja@mlawa.pl

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

Data wpisu: 30-07-2013r. powrót   
 
   Pokazy na polu bitwy
Przed realizacją rekonstrukcji, w sobotę 31 sierpnia na polu bitwy, zaplanowane zostały ciekawe pokazy statyczne i dynamiczne sprzętu uzbrojenia, umundurowania, z przeznaczeniem zarówno dla dzieci jak i dorosłych widzów.

Od godziny 10.00 odbywać się będą pokazy sprzętu wojskowego – współczesnego i historycznego, potwierdzone zostały - Quad, BRDM, Żbik, czołg PT 91, BWP, WZT, sekcja strzelców wyborowych z wyposażeniem z jednostek wojskowych z Giżycka, Przasnysza oraz z Warszawy Wesoła.
Przy schronie przy trasie nr 7 zaprezentowane zostanie wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego z 1939 roku.
Od 12.00 rekonstruktorzy zaproszą na zajęcia z łączności dzieci – będą pokazywać jak nadawać alfabetem Morse’a i jak działa telefon polowy oraz punkt werbunkowy dla ochotników.
Po godz. 14.00 przewidziana została prezentacja dynamiczna polskiego czołgu 7 TP i niemieckiego Panzer I, następnie pokaz artyleryjski oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierzy polskich i niemieckich z 1939 roku.
Przed rozpoczęciem samej rekonstrukcji , zaprezentowane zostaną pojazdy kołowe 1939 – polski samochód pancerny wz. 34 i niemiecki kfz. 13.

VI Rekonstrukcja Bitwy pod Mława z udziałem grup rekonstrukcji historycznych zarówno wojskowych jak i cywilnych zaplanowana jest w tym roku na godz. 16.30. Już dzisiaj zapraszamy!

Agnieszka Puzio Dębska
Data wpisu: 26-07-2013r. powrót   
 
   Program uroczystości

WIDOWISKO HISTORYCZNE
VI REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ


25 sierpnia 2013 r. (niedziela)

Estrada w Parku Miejskim
godz. 17.00 - Koncert Zespołu Flotylla z Klubu Marynarki Wojennej Riwiera z Gdyni 


30 sierpnia 2013 r. (piątek)

Centrum Miasta Mława
od 10.00 - Piknik militarny

od godz. 18.00

- Teatralne widowisko uliczne – Nalot Bombowy na Mławę „Pamiętaj! Nim pozostanie po Nas tylko milczenie…”

- Zapalenie symbolicznych zniczy w parku miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie

- Koncert  na Estradzie w Parku Miejskim  - Zespół Cantare, Mławska Orkiestra Dęta w programie patriotycznym


31 sierpnia 2013 r. (sobota)

Pomnik Piechura, Uniszki Zawadzkie

godz. 15.00 - Oficjalne uroczystości 74. rocznicy wybuchu
II Wojny Światowej oraz Bitwy pod Mławą z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

 • Przyjęcie meldunku
 • Apel Pamięci
 • Modlitwa za zmarłych
 • Salwa Honorowa
 • Złożenie wieńców pod Mauzoleum Żołnierzy Września
 • Zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą

Pole Bitwy pod Mławą, Uniszki Zawadzkie

od godz. 10.00 – pokazy sprzętu wojskowego

 

godz. 16.00 przemówienia okolicznościowe Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego

WIDOWISKO HISTORYCZNE - REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ


 1 września  2013 r. (niedziela)

Estrada w Parku Miejskim

godz. 17.00 – Koncert patriotyczny z okazji 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Bitwy pod Mławą


Data wpisu: 25-07-2013r. powrót   
 
   Promocja mławskiej bitwy na warszawskiej Starówce
W ramach wystawy Mazowieckie NAJ - Imprezy Mazowsza, Galeria Plenerowa Mazovia Expo przygotowała cykl fotogramów, które prezentowane są w Warszawie, na Starym Mieście, zbieg ulic Długa 9/Kilińskiego. Wśród fotogramów znalazła się także promocyjna plansza Miasta Mława, poświęcona największemu eventowi - Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.

Pierwsze fotogramy wystawy "Imprezy Mazowsza - Mazovian Events 2013" prezentowane są od 1 kwietnia 2013 w Galerii Plenerowej Mazovia Expo, gdzie w minioną sobotę, 25 maja odbyło się promocyjne otwarcie wystawy Imprezy Mazowsza 2013. Fotogramy można oglądać od tego dnia na warszawskiej Starówce oraz (już niedługo) na stronie www.mazoviaexpo.pl.

Zachęcamy wszystkich chętnych do zwiedzenia wystawy. Prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć na tle mławskiego promocyjnego fotogramu na adres ratusz@mlawa.pl. Z nadesłanych zdjęć zostanie przygotowana specjalna prezentacja ambasadorów promocyjnej marki naszego miasta.

W załączeniu przygotowany przez Edustudio - Mazovia Expo fotogram z prezentacją Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.

Agnieszka Puzio Dębska
Data wpisu: 27-05-2013r. powrót   
 
   płk Jerzy Gutowski - Załużony dla Miasta Mława
Zarządzeniem Nr 10/2013 Burmistrza Miasta Mława z dnia 31 stycznia 2013r. w sprawie przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Mława” został uhonorowany płk Jerzy Gutowski, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej.
Na wczorajszej Sesji Rady Miasta Mława odznaczenie zostało zasłużonemu w sprawy naszego miasta wręczone, w szczególności za pomoc w organizacji największego promocyjnego przedsięwzięcia Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. replica omega watches | replica rolex watches

Płk Jerzy Gutowski to absolwent:
 • Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii – 1983
 • Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie – mgr historii – 1992
 • Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie – studium podyplomowe – 1998
 • Akademia Obrony Narodowej w Warszawie – studia podyplomowe – 2002

W trakcie zawodowej służby wojskowej zajmował między innymi stanowiska: dowódcy plutonu, zastępcy dowódcy dywizjonu, szefa Wydziału, głównego specjalisty w Sekretariacie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w 2004 r. – objął obowiązki na stanowisku zastępcy Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności, a od 28.05.2009 na stanowisku Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności.
Wyróżniony między innymi :
 • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – 2011
 • Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi – (2002 , 1997)
 • Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” - 2008
 • Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” - 2001
 • Medalem Komisji Edukacji Obywatelskiej - 2005
 • Medalem „Pro Memoria” - 2005
 • Medalem „MILITO PRO CHRISTO” - 2013
 • Odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki” - 2012
Agnieszka Puzio Dębska
Data wpisu: 19-04-2013r. powrót   
 
© 2008 Copyright www.bitwa1939.mlawa.pl All Rights Reserved.