Do bitwy zostało -295 dni.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Mława
NOVAGO
 Bitwa 2009 - Aktualności
   Prezydent RP na uroczystościach w 2010 roku
Do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego zostało wystosowane zaproszenie na uroczystości związane z 71. Rocznicą wybuchu II Wojny Światowej planowane na dzień 27 i 28 sierpnia 2010 roku.
W liście od Pana Jacka Sasina Zastępcy Kancelarii Prezydenta RP, Sekretarza stanu czytamy: „Pragnę poinformować, że Pan Prezydent RP z zadowoleniem przyjął zaproszenie i jeśli pozwolą Mu na to obowiązki, rozważy wzięcie udziału w uroczystościach. Jeśli jednak obecność Pana prezydenta w planowanych uroczystościach nie byłaby możliwa, skieruje On list do organizatorów i uczestników obchodów, który zostanie odczytany przed Jego przedstawiciela.” replica watches | hublot outlet
Data wpisu: 29-03-2010r. powrót   
 
   Przyłącz się do lokalnej inicjatywy, sprzątnijmy razem bunkry
Z inicjatywy Grupy Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty przy współpracy z Nadleśnictwem Dwukoły i lokalnym tygodnikiem „Nowym Kurierem” organizowana jest grupa chętnych osób do pracy przy sprzątaniu schronów bojowych na Pozycji Mławskiej.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych – pojedyncze osoby, całe rodziny, zorganizowane grupy ze szkół, stowarzyszeń do przyłączenia się do akcji.
Zbiórka przy Pomniku Piechura w miejscowości Uniszki Zawadzkie w dniu 10 kwietnia br. (sobota) o godz. 10.00.
Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą narzędzi, ubrań roboczych i w miarę możliwości worki na śmieci.
Więcej informacji o inicjatywie, kontakt do organizatorów na stronie: replica rolex replica handbags rolex replica
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mlawa-schrony-ocalic-od-zapomnienia,3641
Data wpisu: 29-03-2010r. powrót   
 
   Zobacz film z rekonstrukcji przygotowany przez TV Mława
Data wpisu: 07-09-2009r. powrót   
 
   Bitwa pod Mławą 2009

W miniony weekend Mława żyła wydarzeniami historycznymi sprzed 70 lat.

W rekonstrukcji upamiętniającej wydarzenia z września 1939 roku, wzięło udział prawie 400 rekonstruktorów i aktorów – mławskich amatorów, odbył się pokaz oryginalnych motocykli i czołgów, szwadronu kawalerii Wojska Polskiego , można było wysłać okolicznościową kartę z pocztowym stemplem z pola bitwy, kupić sprzęt militarny, posiedzieć w okopie, zjeść żołnierską grochówkę czy zrobić sobie zdjęcie w bunkrze.
Mławska rekonstrukcja to jedyna w oparciu o oryginalne fortyfikacje oraz jak podają ogólnopolskie media jedna z największych inscenizacji w Europie upamiętniająca wydarzenia września ’39.
Była to niezapomniana lekcja historii, dzięki której kombatanci, ich rodziny, młodzi ludzie, wszyscy obecni mogli zobaczyć na żywo przebieg walk, oryginalny sprzęt, umundurowanie, mogli poczuć ducha przeszłości sprzed 70. lat.

Organizatorami rekonstrukcji byli: Burmistrz Miasta Mławy i Fundacja Polonia Militaris. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Sławomir Radoń.

Przed oficjalnymi uroczystościami wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, który pierwszy raz gościł w Mławie i w ponad godzinnym programie zaprezentował nie tylko wojskowe, żołnierskie, ale i musicalowe przeboje.
Piątkową inscenizację otworzył Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, przyjął meldunek od przedstawiciela I Pułku Artylerii w Ciechanowie. List od Prezydenta odczytał doradca – Andrzej Klarkowski. Głos także zabierali: Stefan Kotlewski - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, mjr Stanisław Ślesicki – Kombatant, uczestnik Bitwy pod Mławą z 1939 roku oraz Sławomir Radoń - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Program obejmował: Apel Poległych, Modlitwę za zmarłych, Salwę Honorową oraz Defiladę pododdziałów, Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
Wzruszającą inscenizację obejrzało około 6 tysięcy mieszkańców Mławy. Teatr żywy na ulicy, przedstawiał nalot na Mławę, wzięli w nim udział aktorzy - mieszkańcy Mławy, którzy w profesjonalny sposób zagrali swoje role.
Sobotnią uroczystość otworzyli marszałek województwa Adam Struzik i burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Wjechali oni na pole bitwy zabytkowym łazikiem, fiatem 508 z czasów II wojny światowej, jedynym jeżdżącym egzemplarzem w Polsce w całości zbudowanym z oryginalnych części.
Widzowie w strugach deszczu obserwowali co działo się na polu bitwy. Na forum internetowym można było przeczytać: nie zawiodła publiczność, nie zawiedli rekonstruktorzy, zawiodła pogoda…
W scenkach rodzajowych zobaczyliśmy żołnierzy pracujących przy umocnieniach, szturm hitlerowskiej piechoty, polski kontratak i odejście żołnierzy Wojska Polskiego z linii Mławy. Wrażenie na widowni robiły efekty pirotechniczne, m.in. podczas wysadzania bunkra, palące się wiejskie chaty, wystrzały z armaty.

Poniżej linki do zdjęć z rekonstrukcji, artykułów prasowych, do sobotniego wydania Teleexpresu
(7 min, 53 s – informacja o mławskiej bitwie).

http://dobroni.pl/rekonstrukcje,mlawa-2009-w-obiektywie-lukasza-wojtczaka,2401

http://galeria.eimagination.pl/gallery2/photo/users/Agnieszka+Dworecka/Mlawa2009/?g2_page=1

http://picasaweb.google.com/darda01/RekonstrukcjaMAwa2009#

http://picasaweb.google.pl/bartoniu1973/BitwaPodMAwa#

http://wyborcza.pl/1,75478,6981565,Bitwa_70_lat_pozniej.html

http://miasta.gazeta.pl/plock/51,35681,6981487.html?i=0

http://www.tvp.info/teleexpress/wideo/29082009-1700

zdj. w galerii:
Paweł Koziński
Łukasz Wojtczak
mjr Stefan Bonisławski

Galeria zdjęć:
Data wpisu: 04-09-2009r. powrót   
 
   List od Prezydenta RP
Prezentujemy Państwu w załączniku list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, który został odczytany podczas pierwszego dnia obchodów w dniu 28 sierpnia 2009r., przez Doradcę Prezydenta Andrzeja Klarkowskiego.
Załączniki:
Data wpisu: 01-09-2009r. powrót   
 
   Podziękowania
Burmistrz Miasta Mławy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Bitwy pod Mławą, dziękuje mieszkańcom miasta za udział w uroczystościach związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz w rekonstrukcji Bitwy pod Mławą zarówno na mławskim rynku w dniu 28 sierpnia, jak i dzień później na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich.

zdj. Łukasz Wojtczak (portal dobroni.pl)Data wpisu: 01-09-2009r. powrót   
 
   Autobusy na pole bitwy, utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją uroczystości związanych z rekonstrukcją Bitwy pod Mławą będą zamknięte dla ruchu kołowego następujące ulice:

w dniu 27 sierpnia (czwartek):
Stary Rynek od strony MDK

w dniu 28 sierpnia (piątek):
Stary Rynek (cztery pierzeje), Chrobrego, 3 Maja, Spichrzowa, cześć ulicy Płockiej (od Spichrzowej do Szewskiej), część ul. Warszawskiej (od. ul. Grzebskiego do centrum).

Za utrudnienia przepraszamy.

Autobusy na pole bitwy

DOJAZD NA REKONSTRUKCJĘ
Aby zapewnić wszystkim chętnym możliwość obejrzenia rekonstrukcji, w piatek (28 sierpnia) oraz w sobotę (29 sierpnia) będą kursowały bezpłatne autobusy PKS.
W piątek z Wólki duże autokary odjadą zgodnie z rozkładem – o 14.20 i 15.20 sprzed dworca PKP Mława. W sobotę od godziny 10.00 można wsiadać na Starym Rynku – przed Miejskim Domem Kultury oraz przed kościołem na Wólce (ul. Napoleońska). W godzinach 13.00 -14.00 (ostatni kurs) zostaną podstawione dodatkowe pojazdy. Autobusy mają kursować w miarę potrzeb, tzn. kierowcy będą informować na bieżąco bazę o oczekujących na przejazd.
Z pola bitwy pod Mławą (Uniszki Zawadzkie) autobusy będą startowały po uroczystościach z miejsca postoju autobusów (po lewej stronie drogi krajowej nr 7). Wszyscy chętni zostaną odwiezieni na Wólkę lub do centrum.

Data wpisu: 25-08-2009r. powrót   
 
   Na rekonstrukcję z namiotem
W odpowiedzi na zapytania dotyczące ewentualnego noclegu podczas rekonstrukcji pod namiotem informujemy, iż miejsce pod rozbicie namiotu zostały przygotowana na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ul. Kopernika 38. Wszystkich chętnych, którzy chcą przyjechać z namiotem na dwudniowe uroczystości prosimy o kontakt z MOSiR, Tel. 0-23 655 15 71.
Zapewniamy miejsce, toalety, prysznice, w pobliżu do dyspozycji dwie restauracje oraz basen miejski.
Data wpisu: 25-08-2009r. powrót   
 
   Zaproszenie
70 lat temu na przedpolach Mławy żołnierze Wojska Polskiego stawili czoła niemieckim najeźdźcom. Przez cztery dni skutecznie powstrzymywali przeważające siły wroga, zatrzymując ich marsz na Warszawę.

Niemcom nie udało się przełamać dobrze przygotowanej i bohatersko bronionej polskiej pozycji umocnionej. Walczyli tam żołnierze 20 Dywizji Piechoty, która po tej bitwie została nazwana przez niemieckich dowódców „Żelazną Dywizją”.

Jak wyglądały przygotowania do obrony?
Kto walczył na Pozycji Mławskiej?
Jakie emocje towarzyszyły bohaterskim obrońcom?

Odpowiedzi na te pytania już 29 sierpnia na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich. W trakcie rekonstrukcji historycznej, przygotowanej przez Burmistrza Mławy, każdy będzie mógł zobaczyć jak walczył polski żołnierz we wrześniu 1939 roku.

Zapraszam
Bogusław Wołoszański

 

Szanowni Państwo,

II wojna światowa zaskoczyła naszą Ojczyznę 1 września 1939 roku. Ambitni, pełni ideałów Polacy przystąpili do bohaterskiej obrony granic kraju, który zaledwie 20. lat wcześniej powrócił na mapy Europy. Być może brakowało nam sił i środków, czynnego wsparcia sojuszników i oparcia w sąsiadach, ale nikt nie ma wątpliwości - mieliśmy ducha walki.


Mężni żołnierze 20 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, dowodzeni przez Wilhelma Lawicza-Liszkę stanęli na przedpolach Mławy przeciw przeważającym siłom wroga. Przez cztery dni dzielnie bronili drogi na Warszawę przed zalewającą Polskę armią Wermachtu. Nie poddali się, nie przegrali – odeszli na rozkaz dowództwa, gdy sytuacja tego wymagała, by dalej bić się o wolność Polski pod Modlinem, Warszawą i na innych frontach II wojny światowej. Wielu jednak zostało u nas na zawsze - polegli broniąc Pozycji Mławskiej.
Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą ma na celu złożenie hołdu obrońcom naszej Ojczyzny. W naszych zamysłach jest także lekcją historii i patriotyzmu dla młodych Polaków, przypomnieniem wydarzeń sprzed lat w nadziei, że nigdy się nie powtórzą.

Dziękuję Państwu za zainteresowanie projektem, który Miasto Mława realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz wielu instytucji, firm, stowarzyszeń i osób prywatnych, którym leży na sercu promocja historii i współczesności naszego miasta – Mławy.
Już dziś zapraszam na rekonstrukcję przypadającą w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą.

Z wyrazami szacunku
Sławomir Kowalewski
Burmistrz Miasta Mławy

Data wpisu: 20-08-2009r. powrót   
 
   Autobusy na pole bitwy
Dzięki uprzejmości PKS Mława 29 sierpnia b.r. na pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich pod Mławą będą kursowały autobusy od godziny 10.00 sprzed Miejskiego Domu Kultury (Stary Rynek 13) oraz z wólczańskiego rynku. Autobusy będą jeździły w zależności od potrzeb.

Ostatni kurs przed rekonstrukcją jest planowany na godzinę 14.00.

Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego.

Po rekonstrukcji z pola bitwy autokary będą kursować do rozwiezienia wszystkich chętnych.
Data wpisu: 19-08-2009r. powrót   
 
   Utrudnienia w ruchu podczas bitwy
W związku z organizacją uroczystości związanych z rekonstrukcją Bitwy pod Mławą będą zamknięte dla ruchu kołowego następujące ulice:

w dniu 27 sierpnia (czwartek):
Stary Rynek od strony MDK

w dniu 28 sierpnia (piątek):
Stary Rynek (cztery pierzeje), Chrobrego, 3 Maja, Spichrzowa, cześć ulicy Płockiej (od Spichrzowej do Szewskiej).

Za utrudnienia przepraszamy
Data wpisu: 19-08-2009r. powrót   
 
   Posłuchaj zapowiedzi bitwy Bogusława Wołoszańskiego

 

 

Data wpisu: 19-08-2009r. powrót   
 
   Zobacz spot reklamowy bitwy
Data wpisu: 14-08-2009r. powrót   
 
   Rekonstrukcja we "Wiadomościach Historycznych"
 W najbliższym numerze "Wiadomości Historycznych" tzn. w Nr 4 (wydanie: lipiec/sierpień' 2009),
który ukaże się na rynku wydawniczym 26 sierpnia br. zostanie zamieszczony materiał prasowy pt. "Bitwa pod Mławą 1939 r." (strony: 54-62), wraz z reportażem zdjęciowym pochodzącym z ubiegłorocznej edycji rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Zdjęcie ilustrujące to wydarzenie, umieszczone zostało również na stronie tytułowej czasopisma. Zachęcamy do lektury.
Data wpisu: 14-08-2009r. powrót   
 
   Czołg 7 TP - jedyny na świecie na mławskiej rekonstrukcji
Podczas mławskiej rekonstrukcji po raz pierwszy w Polsce będzie prezentowany jedyny na świecie - Czołg 7 TP.

Był pierwszym nowoczesnym czołgiem lekkim skonstruowanym i produkowanym w Polsce. Swój rodowód wywodzi z brytyjskiego czołgu firmy Vickers-Armstrong, która w 1932 roku dostarczyła na zamówienie Wojska Polskiego 50 czołgów Vickers E.
Czołg 7 TP był nie tylko najnowocześniejszym pojazdem Wojska Polskiego w okresie II wojny, był także w starciu 1 na 1 lepszy niż każdy inny czołg niemiecki czy sowiecki tego okresu.
Rekonstrukcji czołgu podjęła się Fundacja Wojskowości Polskiej. Począwszy od 2006 roku hobbyści zbierali elementy tego pojazdu, w większości oryginalne.

Więcej informacji o czołgu oraz jak doszło do jego rekonstrukcji w załączniku.
Data wpisu: 14-08-2009r. powrót   
 
   Wystawy i książki

Wystawa portretów dowódców wrześniowych

Do Muzeum Juszkiewiczów zapraszamy od 28 sierpnia b.r. na wystawę portretów dowódców wrześniowych oraz prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Powstanie kolekcji było wyrazem uznania i szacunku dla generałów Wojska Polskiego szykanowanych i oczernianych w PRL-u.
Wystawa będzie czynna do połowy października.

Wrzesień 1939 na Północnym Mazowszu

Z okazji 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą została wznowiona książka prof. Ryszarda Juszkiewicza „Wrzesień 1939 na Północnym Mazowszu” . Jej drugie wydanie jest rozszerzone o informacje dotyczące wywiadu i bombardowań Północnego Mazowsza oraz losów oficerów Armii Modlin. Książkę uzupełniają zdjęcia, mapy oraz indeks nazwisk oficerów i żołnierzy polskich walczących we wrześniu 1939 roku pod Mławą. Autorem okładki 850-stronicowego woluminu jest Daniel Ciok. Książką opatrzył wstępem Burmistrz Sławomir Kowalewski.

Rysunki Arkadiusza Wróbla w MDK

Na czwartek 27 sierpnia b.r. zaplanowany jest wernisaż wystawy „II Wojna Światowa w ilustracji Arkadiusza Wróbla”. Autor okładki oraz kolorowych ilustracji do książki „Mława 1939” Andrzeja Aksamitowskiego i Wojciecha Zalewskiego, zaprezentuje w naszym mieście rysunki i grafiki znane m.in. z cyklu wydawniczego „Wielkie Bitwy Historii”. Oddający z wielką dbałością o detale umundurowanie autor stale współpracuje z czołowymi wydawnictwami historycznymi.
Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.00 w Sali na Piętrze MDK, a wystawa potrwa do końca września.


Data wpisu: 14-08-2009r. powrót   
 
   Plenerowa wystawa - Mława `39. Wydarzenia Września 1939 r. w Mławie i na Mazowszu w materiałach archiwalnych
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
zaprasza na plenerową wystawę pod tytułem:

Mława `39. Wydarzenia Września 1939 r. w Mławie i na Mazowszu
w materiałach archiwalnych,

zorganizowaną w ramach obchodów 70. rocznicy Bitwy pod Mławą.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 sierpnia br. w parku miejskim w Mławie.

Wystawa przypomina o wydarzeniach sprzed 70 lat, które rozegrały się na Północnym Mazowszu, a w szczególności w rejonie Mławy.

Prezentowane na 16 planszach materiały stanowią wybór najciekawszych dokumentów pozyskanych w wyniku akcji społecznej oraz obszernej kwerendy prowadzonej w archiwach polskich i zagranicznych. Dokumenty pogrupowano w bloki tematyczne:
1.Ostatnie dni pokoju,
2. Przeygotowania do wojny – strona polska, strona niemiecka,
4. Wojsko polskie – dowódcy, plany, uzbrojenie,
5. Działania wojenne - propaganda niemiecka, dokumenty z pola walki (dokumenty wojskowe, relacje pamiętnikarskie),
6.Po bitwie – żołnierze, ludność cywilna,
7. Zestawienie strat – nieprzyjaciel – Polska,
8. Wojna w satyrze.

Do najciekawszych prezentowanych na wystawie materiałów należą dokumenty pozyskane z niemieckiego Bundesarchiv. Znalazły się wśród nich nie tylko bezpośrednie meldunki do Sztabu Głównego z pola walki, ale i osobiste relacje pamiętnikarskie niemieckich żołnierzy, opisujące działania wojenne w rejonie Mławy pomiędzy 1 a 5 września 1939 r. Niezwykle interesujące są tajne dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Armii Krajowej przechowywane w Archiwum Akt Nowych oraz dokument Prezesa Rady Ministrów z podpisem Prezydenta Ignacego Mościckiego, wprowadzający stan wyjątkowy w kraju.

Wśród pozyskanych materiałów znalazły się prywatne fotografie uczestników walk o Mławę, dokumentacja aktowa, medale „Za udział w wojnie obronnej 1939 r.”. Odrębną grupę stanowią przejmujące, niezwykle osobiste relacje pozyskane w czasie wywiadów prowadzonych przez wolontariuszy z mieszkańcami okolic Mławy, którzy byli świadkami bitwy mławskiej i wydarzeń II wojny światowej.

Doskonałą ilustracją minionych dni są zdjęcia pozyskane z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych pragnie podziękować wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w prowadzoną akcję, jak również instytucjom, dzięki którym pozyskano prezentowane materiały Burmistrzowi Miasta Mławy, Bundesarchiv, Centralnemu Państwowemu Archiwum Historycznemu Ukrainy we Lwowie, Archiwum Akt Nowych, Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, Archiwum m.st. Warszawy, Archiwum m.st. Warszawy Oddział w Mławie, Centralnemu Archiwum Wojskowemu.

Szczególne podziękowania pragniemy skierować do wolontariuszy, którzy zaangażowali się w przeprowadzanie wywiadów, jak również wszystkim, którzy zgodzili się uwiecznić swoje wspomnienia:
1. Pani Małgorzata Falęcka - wolontariusz, nagrała relacje:
Pani Krystyny Bergolc, zam. w Kulanach, gm. Wieczfnia Kościelna ;
Pani Zofii Wilamowskiej, zam. w Kulanach, gm. Wieczfnia Kościelna;
Pani Zofii Waśniewskiej, zam. w Zakrzewie, gm. Wieczfnia Kościelna;
Pana Jana Wawrzaka, zam. w Kulanach, gm. Wieczfnia Kościelna;

2. Pani Anna Salwa - wolontariusz, przeprowadziła rozmowę z Panią Marią Bieńkowską, zam. Dębsk, gm. Szydłowo.

Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2009 r.

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Ul. Rakowiecka 2D
02-517 Warszawa
telefon (22) 56-54-630
e-mail ndap@archiwa.gov.pl, we@archiwa.gov.pl
www: http://www.archiwa.gov.pl
Data wpisu: 13-08-2009r. powrót   
 
   Sesja naukowa 70. rocznica Bitwy pod Mławą
Burmistrz Miasta Mławy
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej

zapraszają na sesję naukową
70 rocznica Bitwy pod Mławą 1939
która odbędzie się 3 września 2009 roku
o godzinie 11:00 w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Mławie
ul. Stary Rynek 13

W programie sesji:
 • Przyczyny wybuchu wojny polsko-niemieckiej i polsko-sowieckiej we wrześniu1939r.
  prof. dr hab. Lech Wyszczelski
 • Działania wywiadu na pograniczu północnego Mazowsza w przeddzień wybuchu II wojny światowej
  dr Tomasz Sypniewski
 • Bitwa graniczna Armii Modlin (próba syntezy)
  prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz
Data wpisu: 11-08-2009r. powrót   
 
   Konferencja prasowa dotycząca organizacji bitwy
W poprzednim tygodniu, 6 sierpnia odbyła sie konferencja prasowa dla lokalnych mediów dotycząca organizacji uroczystości rekonstrukcyjnych zaplanowanych w dniach 28-29 sierpnia br.
Przedstawiciele mławskich mediów  w szczegółach zostali poinformowani o toczących sie pracach organizacyjnych, zostały im przekazane materiały promocyjne.
W konferencji oprócz przedstawicieli mławskich mediów wzięli udział:
Paweł Rozdżestwieński - Fundacja Polonia Militaris, Andrzej Skolik - dowódca strony niemieckiej, Fundacja Polonia Militaris, poseł na Sejm RP - Mirosław Koźlakiewicz oraz Komendant Powiatowy Policji - Witold Lemański.
Relację z konferencji możemy obejrzeć na stronie Telewizji Mława, poprzez serwis youtube:http://www.youtube.com/watch?v=IgEX2CgFTD4
Data wpisu: 10-08-2009r. powrót   
 
   Akredytacje dziennikarskie
Wniosek o akredytację z podaniem imienia nazwiska, nazwy medium, które Państwo reprezentujecie oraz adresu, proszę przysłać na adres: promocja@mlawa.pl.

Data wpisu: 10-08-2009r. powrót   
 
   Wystawy podczas uroczystości rekontrukcyjnych
Przy okazji uroczystości rekonstrukcyjnych przewidziana jest organizacja następujących wystaw:

 • Wystawa i prezentacja zrekonstruowanego schronu bojowego z 1939 roku – wystawa plenerowa – pole bitwy w Uniszkach Zawadzkich
 • "Mława ‘39. Wydarzenia Września 1939 r. w Mławie i na Mazowszu w materiałach archiwalnych"– wystawa plenerowa w Parku Miejskim – Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
 • Galeria portretów dowódców Września ’39. Wystawa pamiątek bitwy wrześniowej – Muzeum Juszkiewiczów, ul. Żwirki 32a
 • Zabytki związane z Bitwą pod Mławą 1939 – Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, ul. 3 Maja 5
Data wpisu: 10-08-2009r. powrót   
 
   Białorusini wezmą udział w rekonstrukcji Bitwy pod Mławą
W tegorocznej rekonstrukcji Bitwy pod Mławą na polu bitwy wezmą udział rekonstruktorzy z Białorusi. Jak zapewniają realizatorzy rekonstrukcji - przedstawiciele Fundacji Polonia Militaris, jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.
Burmistrz Miasta wystosował specjalne zaproszenie do 13 Białorusinów, których ojcowie, bądź dziadkowie walczyli na polskim froncie.
Zostało także wystosowane zaproszenie do Ambasadora Białorusi w Polsce Wiktara Gajsionaka, który być może zaszczyci swoją obecnością tegoroczne uroczystości

Na portalu dobroni.pl czytamy:
W wyniku powszechnej mobilizacji przeprowadzonej w końcu sierpnia 1939 r. w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Część Białorusinów zmobilizowana już była w marcu 1939 roku, a np. 20 Dywizja Piechoty walcząca pod Mławą określana była jako "Białoruska".
Dokumenty wskazują, że mobilizacja na ziemiach zamieszkałych przez ludność białoruską przebiegała dość sprawnie i nie nastręczała większych trudności niż w województwach centralnych.
Także podczas wojny z Niemcami Białorusini zachowywali się jak lojalni żołnierze i obywatele.
Polscy oficerowie w raportach podkreślali waleczność żołnierzy białoruskich we wszystkich bitwach kampanii wrześniowej.
Tam, gdzie dowództwo polskie po 17 września 1939 roku decydowało się na walkę z Armią Czerwoną, żołnierze Białorusini na ogół sumiennie wykonywali swój obowiązek.
Podczas kampanii wrześniowej zginęło od 7 do 8 tys. żołnierzy narodowości białoruskiej. Kilkanaście tysięcy trafiło do niewoli niemieckiej lub radzieckiej.
Pamiętajmy, że dla Białorusinów II Wojna Światowa zaczęła się 1 września 1939 roku.
Data wpisu: 07-08-2009r. powrót   
 
  
Szanowni Państwo,

Rok temu udało nam się stworzyć niezwykłe widowisko. Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą poruszyła tysiące ludzi, przypomniała o bohaterach walki o niepodległość naszego kraju, unaoczniła tragizm września 1939 roku.
Wiemy, że projekt ten spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, więc warto go kontynuować.
W tym roku chcemy, aby formuła widowiska była jeszcze ciekawsza i bardziej atrakcyjna niż poprzednio. Liczymy, że w ostatni weekend sierpnia (28-29 sierpnia) Mławę odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Do współpracy zachęciliśmy dziennikarza i propagatora historii - Bogusława Wołoszańskiego. To on poprowadzi inscenizację na polu bitwy.
Organizacja rekonstrukcji wymaga zaangażowania wielu sił i środków, dlatego zachęcam Państwa do włączenia się czynnie w ten projekt. Miastu przyda się każda złotówka i każda para rąk do pracy.

Sławomir Kowalewski
Burmistrz Miasta Mławy


Kontakt:
Wydział Promocji (ratusz pok. nr 1), tel. 023 654 56 80
Wpłat można dokonywać na konto:
Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie O/Mława
51 8213 0008 2003 0400 9999 0001
Z dopiskiem „BITWA”
Data wpisu: 06-07-2009r. powrót   
 
   Przebieg uroczystości
Widowisko Historyczne
BITWA POD MŁAWĄ


od 24 sierpnia 2009r.

• Obóz szkoleniowy dla grup rekonstrukcji historycznych, polskiej i niemieckiej w Uniszkach Zawadzkich na polu bitwy - przygotowanie pola bitwy (budowa pozycji) i obozu wojskowego
• Całodzienny marsz dystansowy wzdłuż Pozycji Mławskiej - Uniszki Zawadzkie do m. Turza Wielka (rejon walk 79 i 80 pp. 20 Dywizji Piechoty

28 sierpnia 2009r. (piątek)

Od 11.00 – rejestracja gości, spotkanie kombatantów oraz ich rodzin – Urząd Miasta w Mławie, Sala Papieska Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
Od 12.00 – Piknik militarny, centrum miasta
- pokazy dynamiczne współczesnego i zabytkowego sprzętu wojskowego
- prezentacje:
• grup rekonstrukcji historycznych
• Jednostek Wojskowych
• Straży Granicznej

15.00 - Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
17.00 - Oficjalne uroczystości
- przyjęcie meldunku
- przemówienia okolicznościowe
- Apel Poległych
- Modlitwa za zmarłych
- Salwa Honorowa
- Defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych, Szwadronu Kawalerii
18.30 – Teatr żywy na ulicy – Nalot bombowy na Mławę
19.30 - Zapalenie symbolicznych zniczy w Mławie
20.00 - Zapalenie 854 zniczy upamiętniających poległych żołnierzy 20 Dywizji Piechoty pod Pomnikiem Piechura – Uniszki Zawadzkie

29 sierpnia 2009r. (sobota)

Od 10.00 - Piknik historyczny na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich
- pokazy sprzętu historycznego
- stoiska promocyjne Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji
Od 10.30 – spotkanie kombatantów i ich rodzin, opowieści „Znam historie swojego regionu”
Od 12.00 – Koncert pieśni żołnierskiej i patriotycznej
15.00 - 16.30 – REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ - WIDOWISKO HISTORYCZNE
po 16.30 - Pokazy dynamiczne współczesnego sprzętu wojskowego

1 września 2009r. (wtorek)
godz.18.00 - Złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich

3 września (czwartek)
godz. 10.00 - Sesja popularno naukowa „70. rocznica II wojny Światowej” – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej – sala kina
Data wpisu: 30-06-2009r. powrót   
 
   Obchody września pod patronatem Marszałka Sejmu
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przyjął zaproszenie Burmistrza i objął Honorowym Patronatem uroczystości 70. rocznicy Bitwy pod Mławą.
Poniżej list jaki wystosował na ręce władz miasta:


Szanowny Panie Burmistrzu,

Z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z przekazanymi materiałami dokumentującymi ubiegłoroczne obchody rocznicy Bitwy pod Mławą. Serdecznie zań dziękując, nie kryję, że jestem pod wrażeniem doskonałego przygotowania rekonstrukcji oraz tak licznego udziału publiczności w tym przedsięwzięciu.
Wdzięczny za pielęgnowanie pamięci historycznej oraz krzewienie wśród młodego pokolenia patriotycznych postaw, obejmuję Honorowy Patronat nad uroczystościami 70.rocznicy „Bitwy pod Mławą”.
Pragnę również powiadomić, że jeśli tylko pozwolą mi obowiązki parlamentarne, będę uczestniczył w rocznicowych obchodach. Przekonany bowiem jestem, że sierpniowe uroczystości są świadectwem niezatartej pamięci o bohaterach, którzy z poświęceniem walczyli w obronie niepodległości Polski. Tym, którzy polegli winni jesteśmy cześć i honor, a z tej szczególnej powinności społeczność Mławy wywiązuje się wzorowo.
Proszę o przyjęcie życzeń pomyślnej realizacji planów oraz powodzenia w przygotowaniach do tak dużego rocznicowego przedsięwzięcia.
Serdecznie pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku.

Bronisław Komorowski
Data wpisu: 30-06-2009r. powrót   
 
   Rozmawiali o mławskiej rekonstrukcji
Burmistrz Sławomir Kowalewski spotkał się z Bogusławem Wołoszańskim, dziennikarzem i popularyzatorem historii, który będzie prowadził tegoroczną Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą.

W poniedziałek 8 czerwca Burmistrz Sławomir Kowalewski wraz z Witoldem Lemańskim, Powiatowym Komendantem Policji, odwiedzili w Warszawie Bogusława Wołoszańskiego. Dziennikarz przyjedzie wkrótce do Mławy na rekonesans, by zebrać materiał do scenariusza tegorocznego widowiska. – Pan Wołoszański przedstawił nam kilka ciekawych propozycji, które z pewnością wzbogacą rekonstrukcję – mówi Burmistrz.
Zaangażowanie twórcy „Sensacji XX wieku” w mławski projekt dobrze rokuje dla tegorocznej edycji Bitwy. Przypomnijmy : pomysł zainteresowania Wołoszańskiego rekonstrukcją zrodził się kilka miesięcy temu. Twórca od razu chętnie przyjął zaproszenie do współpracy.
Data wpisu: 30-06-2009r. powrót   
 
   Bogusław Wołoszański będzie relacjonował wydarzenia z pola bitwy
Pan Bogusław Wołoszański – znany dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej, autor programu telewizyjnego i radiowego "Sensacje XX wieku" zgodził się uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych Bitwy pod Mławą oraz relacjonować wydarzenia z pola bitwy w trakcie rekonstrukcji przewidzianej na dzień 29 sierpnia.
W swoim liście napisał: „Bardzo dziękuję za tak miłe zaproszenie, które oczywiście przyjmuję. Uważam bowiem, że takie imprezy spełniają ogromną wolę edukacyjna i kulturalną i są najlepszym sposobem popularyzacji historii Polski wśród ludzi, którzy dotychczas nie mieli czasu tym się zająć. A o rekonstrukcji bitwy pod Mława słyszałem jak najlepsze komentarze i oceny.”

Więcej informacji o Bogusławie Wołoszańskim na oficjalnej stronie:
http://www.woloszanski.com/Strona-Boguslawa-Woloszanskiego/Biografia/
Data wpisu: 10-04-2009r. powrót   
 
   Straż Graniczna wspiera mławskie uroczystości
Na ręce Burmistrza Miasta została skierowana kopia pisma podpisanego przez ppłk SG Leszka Elasa – Komendanta Głównego Straży Granicznej, a adresowana do Szefa Kancelarii Rady Ministrów informująca, iż ważne dla wszystkich Polaków, a dla funkcjonariusz Straży Granicznej są szczególnie bliskie miejsca bitew, między innymi pod Mławą.
Na wniosek Komendanta uroczystości pod Mławą zostaną wpisane w kalendarz uroczystości zasługujących na szczególny rodzaj upamiętnienia i uwzględnione w planach obchodów wybuchu II wojny światowej.
Data wpisu: 19-02-2009r. powrót   
 
   Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą w 2009 roku pod patronatem Ministra Obrony Narodowej
W odpowiedzi na wniosek Burmistrza Miasta Mławy Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich wyraził swoja zgodę na objęcie patronatem honorowym uroczystości „Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą 1939”.
W swoim liście napisał: „Pragnę wyrazić swoje uznanie dla Państwa działalności, mającej na celu utrwalenie w społeczeństwie pamięci o bohaterach Kampanii Wrześniowej oraz dla inicjatyw władz Miasta w tak ważnej dziedzinie, jaką jest kształtowanie postaw patriotycznych i popularyzacja tradycji i chwały oręża Wojska Polskiego wśród regionalnej społeczności”.
Data wpisu: 19-02-2009r. powrót   
 
   Obchody 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej będą trwały cały rok
Obchody 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej będą trwały cały rok
W poniedziałek 19 stycznia w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert galowy inaugurujący Obchody 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Wśród uczestników gali był Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

Według planów organizatorów, uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej będą trwały cały rok. Nad ich przebiegiem ma czuwać Komitet Honorowy, na czele którego stanął profesor Władysław Bartoszewski. W skład Komitetu weszli byli żołnierze walczący o niepodległość Polski w latach 1939-45 na różnych frontach świata oraz w strukturach wojskowych i cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego.
Druga rekonstrukcja bitwy pod Mławą wpisuje się programowo w imprezy, które będą organizowane w tym roku w ramach Obchodów. Zgodnie z założeniem Komitetu Honorowego przypomina o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, ale także edukuje społeczeństwo.
mg
Galeria zdjęć:
Data wpisu: 26-01-2009r. powrót   
 
   Trwają przygotowania do Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą 2009
Przedsięwzięcie historyczno – kulturalne „Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą 2009”, odbędzie się w Mławie oraz na rzeczywistym polu walki w Uniszkach Zawadzkich w dniach 28 – 29 sierpnia 2009 roku.
Licznik dni zamieszczony na górze strony będzie obmierzał pozostały do rozpoczęcia uroczystości czas.

Celem jest upamiętnienie 70. rocznicy września 1939 roku w postaci dwudniowej inscenizacji nawiązującej do wydarzeń historycznych i przypomnienia walk jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy. Przewidziana jest organizacja oficjalnych uroczystości pod patronatem i z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Jednostek Wojskowych z Elbląga, Ciechanowa.

Przypomnijmy, iż w 2008 roku inscenizację nalotu na Mławę, rekonstrukcję Bitwy pod Mławą, piknik militarny w ciągu dwóch dni zobaczyło ponad 20 tys widzów. Wspólne działanie organizatorów, współorganizatorów, jednostek współpracujących, poszczególnych osób wpłynęło na niewątpliwy sukces uroczystości. Ogromne zaangażowanie ludzi, sprzętu, starania organizacyjno – logistyczne postawiły organizację mławskiej uroczystości na pozycji jednej z największych w kraju rekonstrukcji z II wojny światowej. Wytyczone konkretne cele – hołd żołnierzom polskim walczącym w 1939 roku pod Mławą oraz pokazanie młodemu pokoleniu niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu – zostały w pełni zrealizowane.

Tegoroczny termin oraz miejsce uroczystości to 28 i 29 sierpnia 2009 roku.
28 sierpnia - centrum miasta Mławy. Zaplanowano piknik militarny, pokazy sprzętu, cześć oficjalna to występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, capstrzyk: przyjęcie meldunku przez przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej, przemówienia okolicznościowe, apel poległych, salwa honorowa, defilada, widowisko historyczne – światło - dźwięk, żywe obrazy z udziałem rekonstruktorów, ludności cywilnej, harcerzy, koncert piosenki patriotyczno – żołnierskiej, zapalenie 864 zniczy upamiętniających śmierć żołnierzy poległych w Bitwie pod Mławą.
29 sierpnia – pole bitwy Uniszki Zawadzkie, 5 km od Mławy przy drodze krajowej Nr 7 (Warszawa-Gdańsk), 300 m za Pomnikiem Piechura w rejonie dwóch oryginalnych schronów bojowych Wojska Polskiego z września 1939 roku - piknik militarny, rekonstrukcja Bitwy pod Mławą z udziałem około 200 rekonstruktorów, pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego, prezentacja części artystycznej, występ zespołu wojskowego. Rekonstrukcja stanowić będzie próbę popularnego przedstawienia (opartych o fakty) zmagań żołnierzy strony polskiej i niemieckiej pod Mławą. Widowisko oparte będzie o odtworzone pozycje w rejonie schronów bojowych Wojska Polskiego.
Rok 2009 będzie ważnym rokiem dla grup rekonstrukcyjnych uczestniczących w rekonstrukcji historycznej „Mława 2009”. Przede wszystkim z powodu 70-rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, ale także z powodu włączenia do działań rekonstrukcyjnych nowych form działania i programu.
Widzowie będą mogli zwiedzać pozycje i pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją oglądając przygotowania, budowę pozycji i próby działań wojennych. Całość pola będzie miała w maksymalnym stopniu przypominać klimatem i scenografią koniec lat trzydziestych XX wieku.
Rekonstrukcję poprzedzą pokazy dynamiczne i statyczne grup i pojazdów, możliwość zwiedzania obozów wojskowych: polskiego i niemieckiego. Będzie można z bliska zobaczyć pojazdy i mundury obu stron.
Rekonstrukcja zaprezentuje najważniejsze fragmenty działań 1939 roku w okolicach Mławy:
• budowę pozycji i jej maskowanie;
• konflikty graniczne;
• przełamanie granicy przez Niemców i walki oddziałów osłonowych;
• bombardowanie – w tym celu staramy się wynająć samolot „Stuka”;
• exodus ludności cywilnej;
• ostrzał artyleryjski polskich pozycji;
• działania Mazowieckiej Brygady Kawalerii;
• obrona schronów pozycji mławskiej.

Już dziś zapraszamy na uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. Planując ostatni weekend sierpnia prosimy nie zapomnieć o Mławie i uczczeniu pamięci 864 żołnierzy poległych w okolicach Mławy we wrześniu 1939 roku.
Załączniki:
Data wpisu: 20-01-2009r. powrót   
 
© 2008 Copyright www.bitwa1939.mlawa.pl All Rights Reserved.